Strešna okna – Cena in na kaj paziti?
Ste eden tistih, ki si šele urejajo stanovanje pod streho ali pa morate naknadno zamenjati stara dotrajana strešna okna? Vas skrbi, kako bi pravilno izvedli poseg v obstoječo strešno kritino in strešno konstrukcijo, da streha ne bo puščala? Na kaj paziti, da preprečite nastanek toplotnih mostov in kljub debelim slojem toplotne izolacije zagotoviti maksimalno naravno osvetlitev prostora?
KUPUJETE STREŠNA OKNA?
Najbolj logično in smiselno se zdi, da se strešna okna vgradijo skupaj s prenovo strehe. To lahko nekoliko poceni vgradnjo, pridobite pa tudi jamstvo krovca za pravilno izvedbo. Strešna okna pa lahko vgradite tudi kadarkoli pozneje. Takšna odločitev je razumljiva, če v času obnove strehe podstrešni prostor še ni namenjen stanovanju in še ne veste, kje točno boste potrebovali svetlobo. Več o strešnih oknih si preberite v nadaljevanju.
Strešna okna – na kaj paziti pri vgradnji strešnih oken?
Udobno bivanje v mansardnem stanovanju nudi le svetel, zračen in dovolj izoliran prostor. Strešna okna poskrbijo za primerno osvetlitev in učinek prostornosti podstrešnega stanovanja. Primerna in brezhibno izvedena izolacija zagotavlja učinkovito zmanjšanje toplotnih izgub in ugodno klimo v prostoru, da vam poleti ne bo prevroče in pozimi ne prehladno.
A z debelino sloja izolacije se manjša vpadni kot sončnih žarkov v prostor, čeprav je površina okna poravnana z nivojem strešne kritine in v celoti osvetljena. To pomeni, da boste morda v stanovanje dobili manj svetlobe, kot ste pričakovali glede na velikost strešnih oken.
Da bo osvetlitev prostorov optimalna, morate poleg same velikosti in števila strešnih oken biti pozorni tudi na pozicijo oken glede na višino in razporeditev po prostoru, lego oken glede na strani neba, naklon strehe in pri tem upoštevati debelino strešnih slojev.
Vsi ti dejavniki vplivajo na to, koliko neposredne svetlobe bo prišlo v vaše stanovanje in kako prijetno bo bivanje v njem. Višje ležeča okna vam bolje osvetljujejo sredino prostora, vendar vam ne nudijo razgleda na okolico. Bivanje v prostoru, iz katerega ne vidite, pa ni prijetno. Priporočljiva spodnja višina vgradnje strešnih oken je 90-110 cm, zgornja pa 200-225 cm.
Kako vgraditi strešno okno?
Vgradnja strešnega okna mora biti brezhibna, da se izognete poznejšim težavam, ki lahko povzročijo veliko škodo na opremi in v vaši denarnici. Vsekakor vam priporočamo, da za vgradnjo strešnih oken najamete strokovnjaka z bogatimi izkušnjami. Če ste dovolj spretni in kompententni se montaže lahko lotite tudi sami.
Priporočljivo je, da je širina strešnega okna enaka razdalji med dvema špirovcema, ker s tem najmanj posegate v strešno konstrukcijo. Ko ste izbrali ustrezno dimenzijo strešnega okna, označite natančno pozicijo okna. Odstranite notranjo oblogo strehe, parno zaporo, izolacijo, sekundarno kritino, letve, ki nosijo kritino in nazadnje strešno kritino. Snemite okensko krilo, namestite in uravnajte okenski okvir in ga pritrdite na špirovce. Nekatera strešna okna imajo vgradni set, ki vam ga vsekakor priporočamo.
Kontaktirajte preverjene krovce, tesarje in kleparje.
Sedaj lahko sestavite nazaj vse plasti strehe. Pri tem opravilu bodite zelo natančni, ker izolacija ne sme biti nikjer prekinjena. V nasprotnem primeru lahko pride do pojava toplotnih mostov ali zamakanja v notranje prostore.
Tako imenovana špaleta in obloga okna na notranji strani ne sme biti pravokotna na okno. Izdelana mora biti tako, da je pod oknom navpična, na zgornjem robu strešnega okna pa vodoravna. S tem je omogočeno nemoteno prosto kroženje zraka pod stropom in tik ob oknu po notranji površini strešnega okna. Tako preprečite nabiranje kondenza na steklu.
Kakšno naj bo strešno okno?
Pri izbiri strešnega okna morate upoštevati predvsem potrebno osvetlitev, namen prostora in vlogo okna v njem. Strešno okno je lahko leseno, plastificirano, aluminijasto ali v kombinaciji materialov. Zračenje poteka preko vgrajene prezračevalne lopute tudi ob vodotesno zaprtem strešnem oknu, filter pa zadrži prašne delce in insekte.
Nova generacija strešnih oken ima običajno dvojno ali trojno nizkoenergijsko zasteklitev. Zunanje kaljeno steklo je odporno na udarce, točo in snežne obremenitve. Notranje lepljeno steklo pa zagotavlja visoko stopnjo varnosti pred morebitnimi poškodbami.
Troslojne zasteklitve vam ponujajo večjo energijsko učinkovitost, dodatno toplotno in protihrupno izolativnost strešnega okna. Steklo je lahko obdelano s samočistilnim premazom in premazom proti rosenju, ponuja pa tudi učinkovito zaščito pred UV žarki.
Za zaščito pred vročino in mrazom, za zatemnitev ali zgolj ublažitev moči svetlobe poskrbijo rolete ali senčila na notranjem ali zunanjem delu strešnega okna. Sodobna strešna okna imajo daljinsko upravljanje, kar omogoča enostavno odpiranje in zapiranje strešnih oken, senčil in rolet. Senzor za dež pa sproži samodejno zapiranje strešnih oken v primeru dežja.
Strešna okna – kakšne vrste strešnih oken obstaja?
Klasična strešna okna imajo sredinsko vpetje. Zgornje odpiranje ponuja priročno upravljanje in veliko prostora pod strešnim oknom, zato je pohištvo lahko postavljeno tik pod njim. Klasično strešno okno se v sredinskem delu obrne za 180°, kar omogoča enostavno čiščenje zunanjega stekla iz notranjosti. Za klasično strešno okno dimenzije 78*118 cm z obrobami in vgradnim setom boste odšteli od 550 evrov dalje, okno z daljinskim upravljanje pa stane od 1.000 evrov dalje.
Panoramska strešna okna so vpeta na zgornjem robu ali sredinsko, odpirajo pa se spodaj pod kotom 45°. Zaradi načina odpiranja pohištveni elementi ne morejo biti nameščeni neposredno pod panoramskim strešnim oknom. Možna pa je nizka vgradnja, ki ponuja odprt panoramski pogled na okolico in ustvarja občutek bivanja na balkonu. Cena panoramskega okna velikosti 78*118 cm z obrobami in vgradnim setom je od 680 evrov dalje, za okno z daljinskim upravljanjem pa od 1.200 evrov dalje.
Kombinirana strešna okna lahko med seboj povežete v stekleno celoto in si s tem zagotovite več dnevne svetlobe v stanovanju. Kombinirate lahko klasična in panoramska strešna okna, ki jih lahko združite z vertikalnimi okni na parapetnem zidu, kar ponuja čudovit razgled. Strešna okna lahko spojite v horizontalni liniji drugo ob drugem, vertikalno drugo nad drugim ali pa med seboj povežete več oken v četvorček, šesterček, osmerček in podobno.
Fiksna strešna okna, strešne line in svetlobniki
Fiksna strešna okna se ne odpirajo in so prvenstveno namenjena osvetljevanju prostorov, kjer je primarna potreba vnesti več naravne svetlobe. Veljajo za najbolj nepropusten tip strešnih oken. Njihova slaba stran je, da zračenje prostorov skozi okna ni možno, ker se ne odpirajo. Strešne line in svetlobniki so v rabi v prostorih brez naravne svetlobe, kjer je vgradnja strešnih oken neizvedljiva.
Strešni balkon vam poleg več dnevne svetlobe z neposrednim dostopom na prosto ponuja čudovit razgled in uživanje na svežem zraku. Strešni balkon je v zaprtem stanju poravnan s streho, v nekaj sekundah pa se iz strešnega okna spremeni v balkon. Zgornji del se odpre enako kot panoramsko strešno okno, spodnji del, ki je vpet na spodnjem robu, pa vertikalno. Ograja v odpiralnem mehanizmu vas varuje pred padcem.
Strešna terasa strešno okno v trenutku spremeni v vrata za izhod na teraso.
Zgornji del tega inovativnega strešnega okna se odpre enako kot panoramsko strešno okno. Spodnji, navpično pozicionirani element okna ima stransko vpetje. To omogoča odpiranje na levo ali desno stran in prost izhod na vašo strešno teraso, kjer boste v miru srkali jutranjo kavico ali popili kozarec piva.
Strešna frčada je primerna rešitev, če pri strešnih oknih potrebujete višjo stojno višino in več dnevne svetlobe. Dopušča montažo enega, dveh ali treh strešnih oken v horizontalni liniji. Možna je tudi vgradnja kombinacije strešnih oken 2 x 2 ali 3 x 3 klasičnega ali panoramskega tipa.
Strešno okno za izhod na streho ima stransko vpetje. Okno se odpira na stran, kar omogoča enostaven dostop na streho iz bivalnih prostorov za potrebe vzdrževanja.
Strešno okno za odvod dima ima prvenstveno nalogo, da se v primeru požara preko senzorja za dima samodejno odpre in omogoči izpust dima in škodljivih plinov. Služi tudi za naravno prezračevanje stavbe.
Kupolasta in piramidna strešna okna
Strešna okna v obliki kupole ali piramide dopolnjujejo futuristični videz stavbe. Najpogosteje jih vidimo na ravnih strehah. Kupolasta in piramidna strešna okna so lahko fiksna ali pa omogočajo izhod na streho in naravno zračenje. Struktura piramide zagotavlja, da sončna svetloba ves dan vstopa v prostor pod različnimi koti in se lepo razprši po prostoru, enako delo pa opravi tudi kupola. Kupolasta in piramidna strešna okna so izdelana iz kaljenega ali lepljenega stekla, Lexana, polikarbonata, akrila in podobnih materialov.
Cena za strešna okna
Cena za strešna okna je odvisna od tipa strešnega okna, njegove dimenzije, vrste zasteklitve, načina odpiranja in materiala, iz katerega je strešno okno izdelano. Za klasično strešno okno dimenzije 78*98 z obrobami in vgradnim setom boste tako odšteli od 400 evrov dalje, za samo okno pa od 280 evrov dalje.
Cena vgradnje strešnega okna pa se oblikuje glede na zapletenost posega priprave odprtine za strešno okno, globine vgraditve in dostopnosti. Vgradnja strešnega okna omenjene velikosti bi vas stala od 100 do 130 evrov.
Potrebujete zanesljivega in natančnega izvajalca za vgradnjo strešnih oken? Po nasvet izkušenega mojstra in vrhunskega izvajalca za vgradnjo strešnih oken se obrnite na https://vsezastreho.net/izvajalci-mojstri-obrtniki-ponudniki/stresna-okna/. Da bi prihranili vaš čas in denar smo na enem mestu zbrali preverjene in kvalificirane mojstre za vgradnjo strešnih oken, kar potrjujejo številne zadovoljne stranke.