Zelena streha – Vse kar morate vedeti
Zagotovo ena najbolj modernih oblik strešne kritine je zelena streha. V Sloveniji zaenkrat še ni tako zelo pogosta kot v tujini, pa vendar jo zasledimo na nekaterih objektih, saj izstopa s svojo estetsko privlačnostjo. Je ekološko osveščen način kritja strehe, ki je funkcionalen in praktičen. V nadaljevanju vam predstavljamo lastnosti, ki odlikujejo zeleno streho. Prav tako vam razkrivamo najboljše ponudnike za izvedbo zelene strehe in podrobneje spregovorimo o njenih vrstah.
Kaj je to zelena streha?
To pomeni, da namesto izbrane umetne strešne kritine (tegola, pvc, strešniki) izberete rastline, zelenje. Na streho vašega objekta posadite rastje, ki vam bo omogočilo prinos naravnega okolja. V Sloveniji zelene strehe na stanovanjskih objektih ne zasledimo prav pogosto, je pa opazna na nekaterih garažah, utah ali nadstreških. V tujini pa zelena streha prekriva stanovanjske objekte predvsem v mestih, kjer je okolica obkrožena z betonskimi zgradbami in košček narave prijetno popestri. Najpogosteje je za kritino uporabljena trava različnih vrst, ponekod pa tudi manjše grmičevje ali celo drevesa.
Vrste in tipi zelene strehe
V osnovi ločimo tri vrste zelene strehe.
Ekstenzivna zelena streha
Najmanj obremeni strešno konstrukcijo, saj vključuje nasad nizko rastočega zelenja (običajno roda Sedum, za katerega so značilne počasna rast, mesnati listi in zvezdasti cvetovi). Izbrane rastline običajno potrebujejo malo hranilnih snovi za rast, so nezahtevne za vzdrževanje in uspevajo tudi v sušnih obdobjih. V poštev pri ekstenzivni zeleni strehi pridejo predvsem razni mahovi, trava in zelišča, ter druge majhne zimzelene rastline. Za ekstenzivno zeleno streho zadostuje globina podlage približno od 5 – 20 cm.
Polintenzivna zelena streha
Poenostavljeno lahko rečemo, da je to neka vmesna točka med intenzivno in ekstenzivno zeleno streho. Za polintenzivno zeleno streho je dovolj podlage od 20 – 40 cm. To je še vedno sorazmerno nizka globina, primerna za nasad trave, zelišč in nizkega grmičevja. Vzdrževanje polintenzivne zelene strehe ni zahtevno. Obremenitev strešne konstrukcije pa je zaradi debelejše podlage večja kot pri ekstenzivni zeleni strehi.
Intenzivna zelena streha
Za tovrstno zeleno streho je potrebno vložiti malenkost več energije in financ, prav tako pa zahteva večjo mero vzdrževanja. Podlaga v globino sega od 40 in lahko celo do 100 cm ali več. Primerna je za nasad trave, grmičevja in celo dreves. Intenzivno zeleno streho lahko primerjamo z vrtom, saj je potrebno zalivati, gnojiti, obrezovati oziroma kositi rastline, da je zelena streha dolgoobstojna in urejena. Sistem zasaditve je večji in težji, zato je tudi strešna konstrukcija intenzivne zelene strehe bolj obremenjena.
Preverite tudi: KROVSTVO + TESARSTVO + KLEPARSTVO = STREHA: CENA STREHE, VRSTE, PREDNOSTI IN SLABOSTI KRITIN
Zelena streha: Cena za plasti zelene strehe. Zelena streha cenik
Izvedba zelene strehe poteka na različne načine, odvisno od izvajalca. A sistem dela je vseeno zelo podoben, saj je treba konstrukcijo primerno zaščititi in pripraviti ustrezno podlago, preden sledi zadnji korak, to je zasaditev rastlin. Okvirna cena za zeleno streho je od 25 – 65 €/m2. Pri izračunu končnih stroškov pa upoštevajte tudi izbrano vrsto sadik in količino, ki jih potrebujete za zasaditev celotne površine strehe.
Kateremu ponudniku zelene strehe zaupati? Kvalitetna zelena streha po najboljši ceni
Na trgu boste našli številne izvajalce, ki se poleg drugih strešnih kritin ukvarjajo tudi z zeleno streho. To so na primer MG zelene strehe, Zelena streha Xeroflor, Zelene strehe Šircelj, Obenauf, Gemax, Harco, Žleb gradnje, Norik, Final Mont, ABJ, Loni Nives Kržičnik, Tehgradnje, Streha Jančar, Tesarstvo Kralj, Matjaž Hiti, Izolacija Zorman Team, Iba, Krovstvo in tesarstvo Rok Škrbe, Stavbno kleparstvo Borut Fekonja, Žlebovi Grič, Knuplež, Klemaks, Stavbno kleparstvo Kovačič Janez, Kepic izolacija SK, GDZ Jože Zupan, Klemen Lavrič, ABA Mont, Gradbeništvo DRS, Seltes, Rastroj, Žlota, idr. Preverite celoten seznam preverjenih ponudnikov.
Zelena streha montaža in vzdrževanje
Ozelenitev strehe je primerna tako na ravni površini, kot tudi površini z naklonom. Montaža zelene strehe mora biti dobro načrtovana, upoštevati se mora naklon strehe in vrsta objekta, skladno s tem pa tudi izbira pravih rastlin. Sama strešna konstrukcija ne igra tako pomembne vloge. Lahko je betonska, lesena, tudi iz pločevine in drugih materialov. Ključno je le, da jo ustrezno zaščitimo pred nanosom podlage in nasaditvijo. Sledi namestitev parne zapore, toplotne in hidroizolacije. Ti sistemi preprečujejo vdor meteorne vode in izgubo toplote ter zagotavljajo zrakotesnost. Vse te komponente so ključne tako za kvalitetno zeleno streho, kot tudi udobje v prostorih pod njo. Sledi zaščitna plast, ki zavaruje konstrukcijo pred mehanskimi poškodbami, ali vdorom korenin nasajenega zelenja. Še zadnji dve plasti pa sta drenažna (običajno v obliki folije, ki služi upravljanju z meteorno vodo – zadrži je dovolj za oskrbo rastlin in odvaja odvečno količino vode) in filtrska (za filtriranje prehoda rastlinske podlage v drenažni sloj). Nazadnje sledi priprava podlage za nasaditev rastlin (hranilne snovi, zemlja, debelina je primerna vrsti izbranega rastlinja). In še zadnja točka montaže, to je nasaditev rastja.
Zakaj izbrati zeleno streho?
Zelena streha je z drugim imenom poznana tudi kot živa streha. Omogoča vam pristen stik z naravo, predvsem, če živite na urbanih območjih. Gre za estetsko privlačen element objekta, ki ga lahko izkoristite tudi za prostočasne aktivnosti, ali kadar potrebujete trenutek zase. Zelena streha pa lahko služi tudi za oskrbo s svežo zelenjavo. Urejen dostop do strehe vam namreč omogoča, da prostor izkoristite za ureditev vrtička, kjer posejete vrtnine. Zelena streha vam omogoča ekološko osveščenost – čiščenje zraka, proizvodnja kisika in poraba CO2, dobra toplotna kot tudi zvočna izolacija, odvajanje meteorne vode. Ima dolgo življenjsko dobo in je odporna na različne vremenske spremembe.
Kaj moram vedeti, preden se odločim za montažo zelene strehe?
Če gre za obstoječi objekt, bo izvedba zelene streha prilagojena naklonu in možnostim nasaditve izbranih rastlin. Če pa gradite nov objekt, lahko vnaprej načrtujete, kakšno rastje želite in temu prilagodite izbiro rastlin, naklon strehe in samo izvedbo. Vedeti moramo, da zelena streha ni primerna za prav vsako okolje, oziroma vse rastline ne uspevajo enako na različnih območjih. Prav tako ključna je pravilna izvedba sistema odtekanja vode, montaža izolacije, zaščitnih plasti in drugih podpornih sistemov. Strešno konstrukcijo je potrebno ustrezno zaščititi, da ne pride do neželenih mehanskih poškodb. Torej pred začetkom kakršnih koli izvedbenih del se podrobno posvetujte z izbranim izvajalcem.
Kako ohranjam kvaliteto zelene strehe? Zelena streha – vzdrževanje
Zahtevnost vzdrževanja je odvisna od izbire vrste zelene strehe. Za intenzivno zeleno streho boste vložili malce več energije, saj bo rastline potrebno kositi, zalivati, ipd. Če boste se odločili za nasad dreves, bo le te potrebno tudi redno obrezovati. Več dela je potrebnega zato, ker je tudi podlaga za rastline globlja, kar omogoča bolj bujno rast. Pri polintenzivni in ekstenzivni zeleni strehi vzdrževanje ni zahtevno, priporočljivo je le zalivanje oziroma škropljenje ob dlje trajajočih sušnih obdobjih. Gre bolj za estetske popravke, v kolikor so le ti potrebni.